Sa ma angajez sau sa-mi fac firma in UK?
  • Sunt de curand venit in Coventry, UK la un Master de Software Engineering - adica programare.

Am cetatenie romana, dar am inteles ca pot lucra doar part-time ca student,iar pt full-time imi trebuie work permit sau ceva complicatii din astea, care depind de angajator.

Ma suna agentiile, dar astea nu au oferte pe part-time... Ma gandesc ce sa fac?! Poate ar fi mai bine sa-mi deschid o firma, sa fiu un fel de "contractor" cum am auzit ca se practica pe-aci, si sa caut proiecte, clienti...
    Nu stiu cat de complicata este treaba asta, as vrea sa incep sa castig bani cat mai repede, caci viata e cam scumpa pe-aci.

Are cineva experienta cu deschidere firma?
  • da,eu am deskis firme.uite aici cum sati deskizi firma.iti dau 2 saituri:www.companieshouse.gov.uk si www.thecompanywarehouse.co.uk .karoce intra akolo si vezi ce si kum,daca ceva nu stii,intreaba.
    dupa ce primesti aktele prin posta,te duci cu actele,pasapoatru si un bill la banka si le zici sati faca un bisiness acount.
    mai graim
  • fa-ti self emplyed si poti lucra full time
  • din research am inteles ca exista o varianta sa-mi infiintez un limited company si sa lucrez ca contractor
    deci cerintele ar fi :
    - infiintare firma vreo 100 lire(sau chiar mult mai putin)
    -angajare fima de contabilitate 75 lire/luna
    - sa gasesc contracte,clienti
    - ... ?
    iar pt desfasurarea activitatii in conditii legale trebuie sa fiu self employed(permis care se face prin uk border agency si dureaza vreo 8 saptamani)
  • am sunat la Uk border agency si mi-au spus ca nu-mi trebuie permis de munca si nici sa fiu self employed ca sa desfasor activitati aici prin compania mea(limited company)

deci pot sa deschid compania iar apoi sa desfasor activitatea fara sa am treaba cu uk border agency.
    Daca dechid compania trebuie sa declar undeva la IR activitatea mea?

A mai facut cineva treburi din astea?
  • mersi pt linkuri,

cred ca problema mare este la sfarsitul anului contabil cand trebuie facut bilantul si platite taxele...
    si nici nu cred ca e nevoie de contabil la inceput, ce ziceti?
  • poti sa platesti vreo companie care ofera asemenea servicii si ei o sa-ti duca toata contabilitatea
    http://www.google.co.uk/search?hl=en&q=sole+trader+accounting+services&meta=

eu n-am experienta cu asemenea companii, dar cel mai bine e sa gasesti una cu recomandare buna, ca smecheri sint prea multi

poate cineva recomanda o asemenea companie
  • daca te inregistrezi ca self employed, sole trader nu e neaparat sa ai contabil, poti si singur sa-ti faci balance sheet
    ai nevoie de contabil daca te inregistrezi la company house ca companie ( limited sau partnership etc)
  • cunosc pe cineva care iti pot duce contabilitatea,au oficiul in Londra(Beckton),sint seriosi,si sint din Moldova!
  • o, uite ca au aparut prestatorii de servicii...

zuber, din Moldova nu numaidecat inseamna seriosi :)
  • zuber, nu cumva il cheama Rodion?
  • o sa optez pt limited company,

a cumparat cineva online companii? ce site imi recomandati?
  • hei junior, site-ul corect e acesta de mai jos, acela care l-ai dat tu nu e cel oficial se pare

http://www.companieshouse.gov.uk/

http://www.companieshouse.gov.uk/infoAndGuide/companyRegistration.shtml
  • yes sure
    am dat site la companies house official agent de la care poti sa cumperi ready-made companies :wink:
  • da Rodion,nu vreau sa fac reclama la nimeni,pur si simplu cunosc multi care isi fac taxele la el,si mi se pare mai simplu sa vorbesti aceeas limba mai ales intr-un domeniu pe care nu-l prea cunosti,
    referitor la serios,peste 1000 de clienti cred ca inseamna ceva!Pina acuma n-am auzit nimic de rau de el,daca stiti ceva spuneti-mi si mie
  • http://www.companieshouse.gov.uk/ - aici poti doar afla de ce acte e nevoie.
    Nu e mare bataie de cap sa obtin singur aceste acte?
    N-ar fi mai simplu sa cumpar online totul, vad ca sunt multe siteuri care ofera la pachet?

Presupun ca n-are rost sa dau bani unui contabil la inceput, pt ca nu stiu daca e nevoie, avand in vedere ca activitatea e zero.
    Ceva ponturi, de la cei care au trecut prin etapa de inceput?
  • zuber, da tu de unde stii ca Rodion are peste 1000 clienti?
  • bravo lui daca are atatia clienti
    cred ca se plimba cu porsche-ul :)
  • :grin:eeeeeeeeee Junior , si eu am fost la pescuit , si am prins un pesteeeeeeeeeeeeeeee de 5 metrii ungime si 3 latime ....:grin::grin:
  • Posted By: valicodreanu
    [p]:grin:eeeeeeeeee Junior , si eu am fost la pescuit , si am prins un pesteeeeeeeeeeeeeeee de 5 metrii ungime si 3 latime ….:grin::grin:[/p]

???? traduce pls
  • are o mie de clienti , numarati toti .....minciuni
  • Cu cit mai mare numarul de clienti cu atit mai mica eficienta si promtitudine.
    Vorbesc din experienta personala.:money-mouth:

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page