Cetatenie Engleza
  • doar un quick update 

Al doilea copil a primit pasaportul fara  multe intrebari - asa cum sa ma i spus mai sus - doar dovada ca am avut PR inainte de nasterea lui 

angajatii de la posta nu sunt informati - si nici cei de la NCS nu erau sigur daca al doilea copil  poate  lua pasaport fara a fi inregistrat ca british contra £940 etc 

cei de la poste erau sceptici cu totul - parca o vad pe doamna aia - cum voi nu aveti nici unul pasaport britanic da apelati pentru copil ?!  .. 

anyway 

pasaportul pentru copil costa sub 50 lire 

vro 30 lire am  mistuit la photo booth caci nui usor sa pozezi pe un baby de 6 luni lol 

viram 5 lire una dupa alta -  dam mai bine ma duceam la un fotograf 
  • Smilegr8

Am ajuns si eu la aplicatia AN prin NCS. Am primit aviz pozitiv de la Home Office si mi-a acceptat permanent rezidence status din inceputul lui Octombrie 2016, deci in 4 saptamini am programmare la ei. Am decis sa nu risc cu inca £932 pentru MN1 si sa aplic doar pentru mine. Am deja date Life in the UK si B1 English test, PR din Oct 2016. Acuma lucrez la aplicatia AN.. Lamureste-ma pls daca mai trebuie sa depun si actele pentru ultimii 5 ani de PR inca odata, logic ar fi doar pentru ultimii 12 luni. Stau pe mai multe forumuri si deja mai zapacit lol

Merci
  • eu am avut multe hirtii de la PR  inca - insa  aia de la NCS  nu sa uitat mai l animic  - si doar a facut copii la self assesment - pe 5 ani 

daca ai fost angajat/a  atunci p60 vor trebui doar - presupun ca  tot pe 5 ani 

tu ce ai contactat HO  sa intrebi daca iti accepta residenta din octombrie 2016?  cind ai primit PR tia venit si o foaie unde spune ca  ai statut de resident mai devreme ? la mine asa a fost  - cardul din iunie 2017 da pe foaia  aia scrie Mai 2016  - si foaia e valabile si acceptata ca data de cind ai PR 
  • Eu am scris scrisoare la HO cu acte suplimentare si iam explicat problema mea. Cand am depus dosarul la PR am depus actele pe doar ultimii 5 ani cum si cereau ei bazinduma pe PR guide, cind am primit cardul datat in Aprilie 2017 a venit si cover letter ca am statut de rezident permament din Martie 2017 insa eu nu am fost deacord sa mai astept pina in Martie 2018 ca sa depun la british caci eu am venit in August 2011 si am inceput sa muncesc oficial din Octombrie 2011 adica am devenit rezident permanent din Octombrie 2016. Eu au acceptat si mi-au eliberat alta foie care confirma ca sunt PR din Oct 2016.

• hm  that was very clever to contact them 
  • Smilegr8

Cum ai indeplinit AN section

1) 1.50 Employment history in UK during past 10 years, or since date of entry if you have been here for less than 10 years.

From/To/Ocupation/Employer Name/ Employer Address.

Eu tot sunt self-employed de 6 ani si nu stii ce sa scriu, am lucrat la vreo 5 companii le stiu datele, dar nu mai tin minte pe toti clientii privati, sau ei au nevoie doar de companii?

2) Ei au nevoie si de pasaportul meu expirat cu care am intrat in UK si am stat in baza lui 4.5 ani caci nu il am?

Mersi
  • 1.Personal Information

1.1 Please give any reference numbers used in your immigration applications.

Smilegr8

Trebuie sa indic reference number al meu la applicatia PR? Tu personal cum ai facut?

Mersi mult!
  • la employment history scrii cit tii minte joburile in lista - chiar daca ai avut gapuri  - si la urma scrii si  ca lucrezi self employed din xxx pin in prezent .  Eu nu am scris self employed in acea tabela , insa la NCS  mia zis sa adaug 

adresele  doar daca ai fost angajat  - ca self employed  ei nu au nevoie de ici o adresa a clientiilor sau detalii ..  Eu am 350 clienti permanenti nu am sa mai scriu adresele la toti 
  • eu tot  nu am dat  pe cele expirate  , insa mia zis ca ar fi fost bine daca le aveai .. 

La 1.1   nu cred ca am scris ceva ?!   numarul de PR  il bagi in alta parte mai pe la sfirsitul AN , are spatiu special 

lasa acel loc blank si intrebi de NCS - pentru asta si le platesti nu 
  • Ai indicat ca present nationality Ro si Md?
  • da unde ? sau acolo  pe prima pagina unde am scris romanian ?!  ma intrebat   aia de la NCS  daca am dubla cetatanie  si iam zis da  - insa  nu am scris nicaeri  
  • Smilegr8

Ce acte ti-a luat NCS-ul pentru ultimii 12 luni? A trebuit ceva billuri bank statements? Sau mai mult de activitate nu de rezidenta..?

Mersi
  • nu prea am avut actele care  vroia aia  -  iam dat si bank statement  si alte chestii - da ea a zis ca  asta nui proof  :)  my son can provide bank statements but he lives in Spain a zis 

• Aha adica a cerut acte pentru activitate nu de residenta. Si e logic ca actele de activitate acopera si rezidenta, invers nu poate fi. Smilegr8, NCS-ul ti-a luat actele pentru ultimile 12 luni sau toate inchiderile de 6 ani ca self-employed?

Mersi mult
  • inchiderile pe 5 ani  - a facut cite o copie la prima pagina acolo unde se arata venitul gross , taxa etc 
  • Smilegr8 , nu ai noutati de la aplicatie? Multi dintre cei ce au depus in august au deja raspunsuri. Eu toata ziua ma uit pe siteul lor, dar inca e Awaiting decision
  • nu am nimic : ( 
  • nu stiam de online checking status 

ma voi uita si  eu :P 
  • Eu am primit scrisoarea vineri cu data de 21.11.17.Mi-au acceptat. Aplicatie facuta prin NCS 7.09.17. M-am programat la juramant pe 14.12.17.
    Succese la toti!
  • Felicitari adrenalincic!
  • Multumesc mult!
  • credca au uitat de aplicatia mea lol
  • Smilegr

Eu tot sunt in asteptare. Dosar depus pe 11Oct via NCS Newham. Hope it won't take for while.
  • precis ca adrenalinic are blat acolo sus  : xx:D 

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page