Cetatenie Engleza
  • Bună
    Îmi spune și mie cineva ce documente sunt necesare pentru aplicare?
    Dețin Permanent de 2 ani aproximativ.
    Dar ce ar mai fi nevoie? Și cit timp a luat procesul?
    Mersi
  • Din cate stiu eu, ai nevoie doar de dovada ca ai resedinta permanenta mau mult de 1 an, in ultimii 5 ani nu ai lipsit din tara mai mult decit termenul specificat de ei, ai dat testul "Life in the UK" si cunosti limba engleza.
    Mai multe detalii sunt aici:
  • Citisem recent pe un forum ca dureaza cam 3 luni
  • A dat cineva recent examenul B1 pt British Citizenship?
  • Eu aveam un certificat eliberat de CITY & GUILDS si eram linistita , dar acum mi-am dat seama ca nu trebuie sa fie mai vechi de 2 ani. Trebuie sa dau si eu B1.
    Saptamina trecuta am dat Life in UK , a fost f usor pt mine, a durat 5 min testul si 5 min am asteptat rezultatul.
  • Adrenalinic, eu am dat Life in UK testul 2 saptamini in urma, a fost usor si pentru mine, rezidenta permanenta o am de 6 luni.. Am si eu un certificat de 1 an de zile echivalentul la B1 dar nu e bun. Acum tre sa dau testul B1 la Trinity Holborn sau Croydon ( poti da testul si duminica) costa £150
  • Am inteles ca nu e grey deloc
  • Stie cineva daca pot sa includ in aplicatia pentru cetatenie copilul care este nascut in UK?
  • Adrenalinic ce virsta are copilul?
  • Baseac are 5 ani. Cand am aplicat pentru pasaportul celui de-al doilea copil, am inclus si primul, dar a fost refuzat pt ca nu am avut cum demonstra cei 5 ani inainte de nasterea ei.
  • Da.la asta ma gindeam si eu cind am intrebat.Uitate pe. _ immigrationboard_ este un forum unde gasesti multe experiente a diferitor persoane din diferite colturi a le lumii.Eu personal am aplicat intii pt mine si imediat ce am primit am aplicat si pt baiat.avea 7 ani anul trecut cind a luat , dar am vazut pe immigration board ca aplicau si pt copii de 2,3 ani.
  • Multumesc pt raspuns!
  • Cu placere
  • Re: baseac, adrenalinic, Mask

Buna la toti!

Cine stie exact, daca se include si copilul minor in formularul pentru Naturalisation? Daca da, se plateste doar o singura taxa de naturalizare £1200 pentru ambii?

Sau eu trec tot procesul pina la pasaport si aplic pentru copil aparte prin registration si platesc taxa de £935?

Mersi!
  • superdel, pentru copii până la 18 ani e un formular aparte, MN1. 
    Îndeplinești formularul și plătești aparte, dar aplici în același timp. 
    În formular din câte țin minte indici ca e copil care aplica împreuna cu părinții.

• Eu stiu doar ceea ce zice Mask: de MN1 si de plata. Ceea ce ma intereseaza e daca pot aplica pt minor de 5 ani , nascut in Uk. Va rog, cine stie , sa ne spuneti.
    M-am gandit sa contactez un avocat sau poate e mai bine de sunat la departamentul cetatenie...
  • Children born in the UK – Section 1(3) and 1(3A) application
    Section 1(3) - A child born in the UK whose parents are not British citizens and
    were not settled in the UK will have an entitlement to register when one of their
    9
    parents become settled in the UK or become British citizens. 
  • dupa ce ii scris mai sus cred ca da poti aplica dar cel mai bine suna la home office si intreaba.e cel mai sigur.
  • Știe cineva datele biometrice trebuie obținute înainte de a aplica pentru naturalizat? Care trebuie de inclus în formular?
  • Dacă vreau să aplic pentru naturalisation la copil aparte, presupun că trebuie să trimit dovezi pentru ultimul an de când a primit pr, ori iarăși cutii intregi pentru toți anii? Cine a aplicat, cum ați făcut?
  • Dacă ai pr, trebuie trimis numai acela ; dacă nu -dovadă pe 5 ani
    Aceasta din urmă se aplica numai pentru eea members
  • Nothhuk, daca nu ai date biometrice -asa si scrii, ca nu ai. Mai departe ei te intreaba daca tu esti de acord sa le dai amprentele...unde raspunzi ca DA. Si dupa vre-o 2 saptamani vei primi o scrisoare prin care te informeaza ca tre sa mergi la posta sa le dai amprentele. Costa vre-o £ 19 , asa era cind a aplicat sotul meu, prin august 2015
  • Multumesc tuturor pt raspunsuri! Daca nu ar fi plata aia frumoasa , as aplica fara grija. Dar frica de refuz este prea mare.
    Filiia, voi doriti sa includeti copilul in aplicatia cu adultul sau aplicati numai pt el singur?
  • Vreau pentru el singur, nu m-am informat bine și l-am inclus în aplicația mea pentru pr. Acum presupun că trebuie să aștept să se împlinească anul, dar după câte am citit nu e necesar. Nu vreau să mă risc, caci la fel mă cam sperie suma și în caz ca o pierd va fi simțitor.
  • Da e drept riscul e mare, daca refuza nu intorc banii si suma nu e mica (((
    Chiar ma gindeam sa depun prin avocat specializat... dar inca nu stiu... Cam cit costa asa serviciu???

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page