Visa family join
  • Buna seara, imi puteti spune daca imi deschid viza de reintregire a familie pot sa lucrez cu ea? si daca e posibil sa o deschid in timpul acesta cit e valabila stampila de la Calais?
  • Buna ma ajuta si pe mine cineva??? Vreau sa imi aduc fetita prin franta , am payslipurile de la munca , scrisori de la banc cu proof of address, nu am nici un bill pe numele meu sau contract stau pe adresa asta de 4 ani deja!!! Stau cu iubitul meu fiind cetatean UK
  • Noua nu mi s-au cerut contact sau boluri ,au vrut numai o adresa că dovada undevom locui împreună cu soțul.
    Succes
  • iati copilu si tot ce mai ai si adul pe la calais sau dunkirck.
  • Buna seara!!! Noi am reusit sa trecem !!! Nu au Cerut decit certificatul de nastere!!!! Am o intrebare referitor la viza ... noua nu nea scris pe cit timp e viza !!! La ce I care au Trecut pe la Calais va scris si data cind va expira visa???? Nu e scris nici ca e cu un singur coridor sau multipla!!! E doar o simpla stampila si data In care am trecut!!! Va multumesc anticipat!!!!
  • viza e valabila 6 luni. Aplicati inainte sa expire

• ap stampila aia  e tipa viza  sau ce ? 

stampila are si data pe ea - presupun ca 6 luni de la acea data ?
  • Da ,din data cînd o fost aplicată 6luni
  • Salut , a zburat cineva de la Moldova doar cu stampila de Calais ?
  • Buna! Am si eu o întrebare: Pot merge in UK împreuna cu soțul meu care este cetățean român, eu fiind cetățean al republicii Moldova?
    P.S. Avem certificat de căsătorie moldovenesc dar este transcris si in România!
  • cc911 stampila e valabila doar pt o intrare. daca iesi sin uk trebuie sa treci inca odata acelasi interviu.

• Buna! Are cineva linkul ala care iti permite sa optii viza la Calais pentru reintregirea a familiei?
  • legislatia a vrut sa zica
  • No visa but still want to travel?

Are you a direct family member of an EU citizen and you need to travel within Europe with your EU family member, but do not have a required visa?

If you have a “Residence Card” for a family member of an EU/EEA
    citizen, then you in most cases do not need a visa. If you do not have
    this Residence Card, you may need a visa (depending on which passport
    you hold).

If you can get the visa in time for your travel, then do that! It
    should be issued easily. Travel is a lot easier if you have the visa
    and don’t need to worry. See: Requirements for a short stay visa as family member of an EU citizen. Also be sure to see the warnings at the end of this posting!

But non-EU family members of EU citizens have a fundamental right
    (coming from the EU treaties) to travel together with their EU family
    members to any of the EU member states, even if they do not have the required visa. This right has been clarified and upheld in 2002 by the highest European court, the ECJ, in the case C-459/99 (MRAX vs Kingdom of Belgium), and has been incorporated explicitly into Directive 2004/38/EC.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page