Visa family join
  • Ok..va multumesc foarte mult pentru sfat
  • Referitor la o dovada ca am locuit impreuna ce pot Sa prezint?...noi am stat in chirie in Chisinau si se stie ca in Moldova nu faci contract si nu se merge pe cale legala..platesti lunar si atit....
  • Albumul de la nuntă, poze, bilete de avion, dacă ați mers undeva împreună...
  • cum ai facut rost de scrisoarea de la home office??

• Le-am scris un email cu situația noastră și ne-au răspuns.
  • Apropo e ok Sa mergem la frontiera cu autocarul? O Sa ne astepte pina noi ne clarificam cu viza
  • ms mult Filiia
  • nu gasesc unde le as putea scrie email,,,,poti sa mi dai te rog emailul?

• cititi printati,,,,,si mult succes
  • acesta este un motiv standart  ca nu ai destule dovezi care sa dovedeasca ca este reala casatoria. Eu eram insarcinata in 3 luni si  miau zis ca nu am destule dovezi. eu nu cred ca are rost sa faci appeal.dureaza mult si cred ca ai si mai putine sanse decit sa vii direct. Ea cu tine o copie cu legea.si o valiza cu chestii care leai lua intro vacanta. nu diplome ,nu cv. daca chiar iti tre ceva dupa aia tragi o fuga pin acasa in ianuarie cas biletele eftine atunci.  
    mult succes
  • Ciudat e ca in lege scrie ca trebuie sa ai un pasaport valid, si un act de casatorie(de exemplu) :))) am niste cunoscuti care vor in luna de miere sa vina exact asa. El cu pasaport roman si ea cu Moldovdnesc, si chiar retraiesc daca ii vor pune ei viza.
  • Acuma ma aflu la Calais am primit pt 6luni..am luat o multime de acte si dovezi cu toate ca domnul care a vazut pozele din start ne-a zis sa Nu ne deranjam.Apropo el a zis ca ia legatura cu gov.uk pt a confirma ca totul e in ordine dar a zis sa aplic ca sa pot sta Mai mult timp....si nu am inteles corect sa aplic iarasi pt tipul asta de viza sau pt permis...pt ca el a zis de viza
  • bravo felicitari...n au zis nimic ca ai avut refuz de viza?
  • A zis doar ca asa sint formalitati ca trebuia sa trimit mai multe dovezi
  • Noi deja am aplicat ,asteptam .....
  • Vic spune-mi te rog frumos cum a decurs totul. Ce te- a intrebat, ce acte ai aratat? Te rog mult!
  • Impreuna cu sotul ne-am apropiat la ghiseu,apropo era un domn foarte dragut ma refer la comportament, el din start a zis ca deja intelege despre ce merge vorba...am oferit pasapoartele si certificatul de casatorie roman original...apoi el a verificat ceva in calculator si a vazut ca am Mai incercat sa aplic la viza dar am fost refuzata ...atunci I-am dat foaia cu refuzul si restul dovezilor (poze cu noi pe parcursul anilor de cind sintem impreuna, conversatia de pe fb si Skype ,extrasul de pe cardul sotului ,o declaratie prom care el isi asuma cheltuiele pt mine, contractul pe apartament unde se specifica si numele meu, bilete de avion unde am zburat impreuna si alte reservari ,diverse facturi achitate de unde noi am locuit in MD,legea care era postata pe forum) domnul de colo a zis ca nu are dubii dar seful decide ,,astfel el a luat actele si pasaportul meu si am asteptat 5min dupa care sa reintors si a zis ca trebuie sa aplic ca sa pot sta cu sotul Mai mult de 6 luni... deja acuma trebuie sa caut cum sa aplic...daca cineva cunoaste va rog sa imi scrieti
  • Lucia 80 imi spui te rog care e procedura
  • Felicitări, mă bucur că ați reușit! Am pus link-ul la tema cu reîntregirea familiei, nu-i greu de găsit. Îndepliniți formularul, citiți ghidul ca să vă fie mai ușor și trimiteți cu toate actele necesare.
  • Apropo dar cum aveti certificat de nastere roman?
  • Sotul are....Eu am zis de certificat de casatorie roman ca l-am prezentat
  • Da da scuZa-ma am vrut sa zic certificat de casatorie. Unde ati aplicat pentru el?
  • In chisinau la consulat..taxa 150€ daca Nu ma gresesc si in jur de 3-7zile il primesti.mergi cu sotul sa va programati apoi luati certificatul de casatorie md si certificatul de nastere al lui roman iar al tau md ..si cite o copie xerox...acolo se mai ofera un fel de formular pt completare

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page