Afaceri la Moldova ...
  • Pentru cine se gindeste sa plece la Moldova sa isi deschida afacere:
    Cu asa publicitate nu mai ajunge Moldova prospera.
  • lasal  sa  vina  aici  fermieru  ala  -  unde  calul  costa  5000 lire  + ,    in moldova il cumperi  cu  5000 lei 

peste  tot  sunt   avantaje  si dezavantaje
  • incearca  sa-ti achizitionezi  aici  vro 15ha  de pamint  si vezi cit  costa  ,  in  MD  asai  viata ,  asa  cum  a si fost lol
  •  Cit de grea nu ar fi viata in UK, nimeni nu se grabeste sa plece. Fiecare incearca sa se stabileasca aici cit de greu nu ar fi pt ca noi cei de aici poate la viata din MD nu o sa ne putem adapta. Plus daca te muti in MD peste un timp o sa vezi ca bate vintul in buzunar si iarasi o sa pleci in alta tara la munca sau chiar o sa vrei sa te intorci inapoi in UK dar nu va fi deloc usor. In acesti 2 ani se vor mai scrie acorduri ceva pt ca totusi munca neagra trebuie cineva sa o faca. Cei care vor sa plece ginditiva bine daca aveti intentia.
  •  Plus daca te muti in MD peste un timp o sa vezi ca bate vintul in buzunar

voi sunteti naivi  cei care  ginditi  asa   -  chiar  nu stiti  ca in MD  bate vintul in buzunare ?  Depinde   care  tii scopul  tau in viata  daca sunt  banii atunci  tu  trebuie  sa  parasesti  acasta  discutie  , nici nu  trebuie  sa  participi  -  si prosta  sa  stai  in UK  toata  viata  caci  bani  aici  vor  fi mai multi  oricind , in comparatie  cu moldova
  • Cindva am avut si eu afacere in Moldova. Intradevar fara mita nu mergea nimic. M-am z**bit intr-o zi si am plecat si nu regret!

Cea mai mare problema in Moldova este lipsa regulilor concrete. Sa luam articolul de pe Unimedia unde ciuvaku se jeluie ca umbla pe la ministere pentru diferite documente. De ce nu se face simplu, pentru documentul A sa fie aprobat, ai nevoie de B, C, D, E. Daca le aduci pe toate atunci A este aprobat fara sa mai astepti si sa mai ungi pe cineva.

Nu, la Moldova trebuie sa te inchini pe la toti dracii de pe la ministere ca sa iti dea un document sau aprobe vre-un plan. Trebuie sa le dai ceva, ca altfel hirtia care ai adus-o nu merge.

Si iata asa, vii cu o idee buna dar bete in roate iti arunca de peste tot, ca la MD cind cineva face bani altii il iau la vizor, si ii gasesc incalcari, ca nu are o hirtie, ca ceva nu a fost facut si pina nu le dai parai nu scapi.

Apu unde sa te mai duci sa iti mai strici nervii la Moldova cu niste idioti. Lasa ca eu aici ma duc linistit la lucru, cresc copiii si nu trebuie sa dau ochii cu birocratia de la Moldova.
  • Smilegr8..Scopul meu: TRAI DECENT.  Eu nu vreau sa maninc cartoafe cu sous si margarina pe piine toata viata. Vreau ca sa pot minca ceva consistent, bio si sanatos. Sa facem un calcul. Cu un salariu de 3000lei poti lua credit in banca sa-ti cumperi un apartament??? cu procentul de 12 si dupa inca sa achiti bilurile si inca sa mai maninci, imbraci,distra, poate chiar sa maninci la vreun restaurant etc.? Pleci la supermarket intr-o zi si iti cumperi cele necesare si ajungi la casa sa platesti 1000-2000lei daca sa cumperi o saptamina intreaga. Dar luna cite saptamini are. Sa nu uitam si de transport. 

Hai dar sa traim toti drujna acasa in MD, sarashie....pofig....Principalul in toata chestia asta este ca daca lumea care nu are bani, nici la dentist nu pleaca sa se lecuiasca si nici la magazin nu cumpara toate prousele pe care le vrea ca nu isi permite.

• Smilegr8 EU NU VREAU SA MA CERT cu nimeni de pe forum inclusiv cu tine. Eu miam expus parerea in cazul de fata si nu poti sa spui ca tu doar esti drept. Tu consideri asa, altii altfel. 
  • Am mai discutat cu prieteni care au ramas la MD si din spusele lor am socotit ca pentru un trai decent, pentru o familie cu 3 copii, ai nevoie de vre 15 mii lei lunar. Si asta fara ca sa stai in chirie sau sa platesti credit pentru masina.

Nu stiu cita lume are la MD 15000 de lei lunar dar nu cred ca tare multi...

Clima de afaceri de la Moldova nu este tare buna pentru oameni simpli. Trebuie sa poti dai mita, sa poti fura si amagi. Eu nu pot nici una, nici a doua, nici a treia. De asta nici nu vreau sa ma intorc.
  • Smilegr, atunci cand iei salariul in lire 5000 de lei iti par fignea...Nu si atunci cand il iei in lei...Nu stiu cat costa ha de teren, dar stiu ca vreo 5 ani in urma ai mei au cumparat vreo 20 de sote de teren arabil pt gradina...si au dat toli 10000 lei to li 15000, nu mai stiu exact...Pentru un antreprenor local, care nu a fost peste hotare si nu are pe cineva acolo, e imposibil din start sa incepi ceva...Exemplu foarte recent...Socrii mei se ocupa cu agricultura... pentru nu stiu ce subventii i-au cerut adeverinta de venit pe anul trecut...Socru'miu a venit cu legea in mana in care scrie negru pe alb ca nu e nevoie de adeverinta daca nu ai inregistrat venit anul precedent...Ghici, cine a umblat pe drumuri 3 zile pt respectiva adeverinta? Si exemplele pot continua...
  • sorry  daca  am jignit pe  cineva  -  e  doar  parerea mea  -  eu nu sunt mai osobenii ca  sunt  tot  aici  in UK  dupa cum stiti  ,  

cum iti asterni asa  dormi   -  vreau sa intreb  pe  cei  care  zic  ca   cheltui mii de lei pe la supermarcheturi  - din punctul  vostru de v edere  este  sa  cistigi  mai mult  sa  ai cu ce umbla la supermarcheturi ?  what  about  a way of life without any bills ? ce  parerea  aveti   ?  eu nu pot intra in detalii insa  sunt  cai  in MD  sa  nu ai nici un  bil la caldura lumina si mincare 

si din  cite  carti am citit  eu  despre  afaceri  / business  se spune  ca  e mai bine  sa nu  ai cheltueli decit  sa  cistigi mult  si  sai dai pe  biluri 
  • alta intrebare   cineva  a zis  ceva  de  5000 lei  si  apartament  nustiu ce   ..  eu  nu vad nici o deosebire  intre UK  si MD    pe piata  imobiliara  

hai sa ne  conducem  de  jos in sus  -  patura  slab vulnerabile  din moldova  cu  greu isi  cumpara  un apartament -  nu va pare  ca  aceeasi  soarta  au si cei  care lucreaza cu minimum wage  aici ? 

in moldova  rasplatesti  apartamentu  pin la batrinete  si aici  la  fel 

cei c are  au  joburi  high skill / calificati  e altceva - pot sa-si cumpere  aici  si  fara  mortgage   cum se intimpla  si in moldova cei care  au capusta 

visul  european   e un miraj 
  • aici  daca a veti  casa  ce  nu  tot  pin la batrinete o sa o rasplatiti  ?  what's the difference ? 

si pentru  cei  care  zic  mincare  ECO  aiic in uk  ma  faceti  sa  pling  de  ris 
  • Daca vorbim de mincare ( lucrez in domeniu de 20 de ani ) , mincare organica este in UK dar foarte putina si pentru necunoscatori este usor sa fie pacaliti . Spre exemplu am un omulet care tot imi aduce cite un camion de vegetale si fructe o data la saptamina , daca as avea nevoie de organice , o parte din ele le-ar cumpara organice , cealalta parte le arunca pe jos si dupa le pune inapoi in ladita , ca sa ti dea impresia ca sunt culese de pa cimp :)))) si asta face destul de des :)))
    Referitor la discutie.....eu planuiesc sa traiesc in Moldova si sa lucrez in Romania ori sa ma stabilesc la Iasi .
    Imi pare ca Smilegr8 are in plan chestia cum era inainte , de a traii din ce ai in curte si pe cimp , cum era inainte si cum si eu ma gindeam ca ar fii o chestie faina , numai ca sotia...nu vrea sa auda de asa ceva si da , sunt de parere cu ceilalti ca ne-am obisnuit aici cu niste standarde de viata si bani . Spre exemplu sotia si copilul iam trimis la Moldova pe vara , si obisnuita sa ii dea celui mic sa manince sanatos ....a cam trebuie sa scoata bani mereu pentru chestii de LUX ca...brocolli , spanac , telina , chestii care mare parte le gasesti doar la Metro sau la Furset in Balti , numai in magazinele scumpe , pina si la pampersi imi iese mai ieftin sa ii trimit de aici cu rutiera decit sa ii cumpere de acolo .
    Si totusi...cum am mai zis....acasa e ACASA
  • noi suntem inrobiti - e o robie constienta a sec21   

oamenii sunt niste  roboti  care  executa totul ce vine  de sus 

massmedia  o farsa mondiala  - toata  apartine unui grup sau altu 
    educatia/education another joke  -  doubt everything you are taught  about moon universe ISIS , nici curentul nu merge  de la + la -  cum de regula  crede lumea  da invers (conventional current )  but who gives  a shit ....
    Medicina - controlata de masoni -  eu nu cred  ca nu sa gasit  tratament la cancer 
    in politica  e  acelasi bardac  ca  si in moldova - doar  ca in europa de  west  majoritatea  fac parte  din aceeasi gasca si eu nu  fura  kapusta da  fura influenta , kapica  fura sarantosii alde  Plahotniuc in moldova  
  • smiley, nu poti sa lupti unul impotriva la toti. si nici 100 si nici 1000 de oamnei nu face diferenta. sistema o sa te calce in picioare.

daca nimeresti intr-un virtej de apa si inoti impotriva curentului o sa te ineci. trebuie sa inoti cu curentul si incet sa te misti spre margine si apoi iesi cu viata.

la Moldova au ajuns oamenii sa se otraveasca cu mincare "organica" de casa, animalele si acolo sunt pline cu vaccine si prostii. dupa cum zice Vali niste vegetabile simple sunt "lux" la Moldova, cascavalul parca e cauciuc si totul e scump.

sotia e in "holiday" cu copiii la md - si-a luat yoghurt de aici, ca la noi in sat la magazin se videa cu mucegai! mincare organica, ce sa mai zici.

anul trecut copiii avea febra si le-a dat leacuri moldovenesti - nu a ajutat nimic, placebo sub forma de tablete!

vara trecuta am fost cu masina. am umplut rezervoru cu motorina la lukoil. motorul a inceput sa hodorogeasca ca a trebuit sa facem plinul in romania din nou, sa mai diluam oleaca zoaia.

si iaca asa lista se poate de continuat.

la moldova este clasa de sus, si clasa de jos iar clasa mijlocie nu exista. bogati si saraci. atita tot. cei bogati se imbogatesc mai mult, cei saraci saracesc mai mult.
  • daca vorbim de mincare.....de ce e asa mare piretenie si rusii vor tot mai multi sa fie drugi cu chinezii ? pentru ca ei au descoperit si produc prafurile din care se fac mai nou toate produsele lactate si o parte din vegetale , din prafuri . Chinezii detin prafurile si retetele lor a cica de aia nu isi mai bat mult capul sa cultive pamint si sa creasca animale , ceeace incepe sa fie nerentabil , pentru ca multi productori folosesc doar 5% ceea ce ar trebuii si 90% prafuri . Cele acceptate in Uk pina in prezent snt cele din industria carnii si lactatelor .
    La Moldova se renteaza foarte mult sa traiesti daca stii ca la sfirsitul lunii intra macar 2000 de lire in cont ori 25 de lei cit este o lira acuma , se mai merita de trait .
    Unul din bunii mei prieteni a deschis Radisson Blue-ul din Chisinau , si in prezent este  platit tot cu 2600 de euro lunar ....asa mai da viata la Moldova , dar si ei , acuma se gindesc sa gaseasca un bucatar mai local ca la banii astia ar putea platii toata echipa :)) .

• apollo uite aici cum se face salata si oua

• Smilegr, no offence, dar ce povestesti tu despre massmedia, education si in general despre ordinea mondiala a fost dintotdeauna in istorie...nimic nou aici...Asta e sablonul dupa care s-a dezvoltat omenirea de 2000 de ani incoace, cu cateva transformari nesemnificative...
  • pai asta  si  zic   -  insa   majoritatea  vad  in europa  "libertate" si "valori"  
  • libertate nu e nici la md nici la europa. la fel si valorile. este numai perceperea libertatii.

• depinde cum priveste libertatea si valorile . fiecare le vede cum il avantajeaza pe el si depinde de la caz la caz.
  • valicodreanu, te contrazic in ceea ce tine de produsele lactate naturale in md. sa stii ca in md exista fabrica de lactate unde NU se utilizeaza prafuri sau coloranti sau alceva ci doar lapte natural de vaca, mai avem si noi ceva natural
  • Ha -ha ouă de post)))) bună idee pentru afacere în Moldova, cine vrea să se apuce?)))
  • Eu cumpăr pui organic pentru supe, dar gustul nici nu se compara cu puii de la Floreni și alte fabrici.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page