Propuneri,pareri, ce facem, ramine plecam din UK :(
  • Evident ca nu sunt singurul care si-a pus aceasta intrebare asa ca hai sa discutam sa vedem parerile fiecaruia.
  • noi avem ceva planuri sa plecam , sa vedem cum so primii
  • O sa plecati si apoi iar o sa va intoarceti. Asa si noi am facut.
  • depinde  ce  asteptari  ai avut de la  RM  ,  I won't expect  too much 
  • Da am muncit mult si platit la bani marunti ca asa sunt salariile in RM.
  • pai  tu  ce  nu  stiai  ca  asa sunt  salariile  acolo  sau  ce ?
  • Noi mai stam... Sa vedem ce se mai intimpla.
  • Noi raminem aici asa cum este. Pentru copiii nostri aici este cel mai confortabil emotional. Lor le-ar fi cam greu sa inteleaga mentalitatea din MD. Le place sa considere Moldova destinatie de vacanta unde bunicii ii alinta cit incape :)
  • voi (noi)  care  nu  vedeti  o alta viata "confortabila" cum zice Kotys sunte(m)ti  infectati deeply by consumerist syndrome   ,  believe it or not .     Aduceti argumente  daca  eu gresesc  ...  Ati venit  aici  pentru clima placuta ?  sau alte idialuri inventate de fiecare ?  nu  90 %  au venit  pentru  bani 

toti alearga  dupa  bani  , multi  din  noi lucreaza chiar si 10 ore  insa  sunt in debt  dar  se  cred  ca  au un trai "decent" intro casa inchiriata  si sharuita  cu alti citva   , sau intro casa  care  ii apartine pe hirtie  insa  de facto  va  achitao  o viata intreaga   -  and  at the end  - you worked all your life  for a pile of bricks  lol 

opinia mea 
  • Da-mi voie sa te contrazic oleaca : Nu am venit pentru bani , pe vremea cind am parasit Romania aveam 1400 de dolari salar ( vorbim de 2003 ). Am venit pentru cariera , sa vad cit de sus pot ajunge , sa imi depasesc limitele.Multi dintre voi stiu ca sunt povar ( un fel de a spune ) in realitate sunt in spatele multor restaurante celebre in Londra , dar a cam venit timpul sa ma trag acasa . Ziceai smilegr8 ca unii muncesc si 10 ore:)))) pe bune ????? nici o data nu am muncit 10 ore , in general incep la 8 dimineata si termin undeva inainte de 22:30 :)) , imi place ce fac si ador sa muncesc dar.....nu a regasesc aici, nu imi gasesc confortul defel, sotia la fel ( motiv pentru care in prezent sotia si copilul sunt acasa in Moldova ) . Eu...am primit mai multe oferte din Romania , nu am acceptat nimik inca dar sper sa nu ma prinda anul viitor tot pe aici , eu cel putin asta imi doresc, si mai imi doresc sa fiu trezit in macait de rate , in cintecul cocosului in linistea unei bataturi din Moldova decit sa fiu trezit de sirenele ambulantei sau politiei ca cine stie care negrii sau mai taiat pe te miri unde. ACASA VA FII INTOTDEAUNA ACASA . Oricum , astept sa se mai deschida lumea un pic si la Balti-Chisinau , precum si la Iasi
  • Eu nu am la ce sa ma intorc in Moldova. Pentru mine pur si simplu nu este de lucru acolo.
    Copiii se duc pe 2 saptamini si dupa trei/patru zile vor inapoi la UK.
  • Eu stiu multe familii care au plecat acasa ca s-au saturat de strainatate si peste cativa ani s-au intors inapoi. Venind aici ne schimbam, asa ca suntem straini aici si straini acasa(((
     Si eu tot la copii ma gandesc, dupa voia eram sa plec inapoi dupa un an de zile trait aici, dar nu mereu cum vrem noi. Cu timpul ne obisnuim cu toate. Eu cred ca daca vor veni vremuri grele pe insula,ne vom intoarce.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page