permis de conducere englez
  • salutare la toti ! 

am nevoie de permis englez cine poate sa ma ajute cu sfaturi -saituri  
    am permis ro cu insigne md si am inteles nui posibil de skimbat  - sunt decis sa dau exam - ce pasi urmeaza sa fac  ? si cit ma va costa aproximativ ...

ms anticipat
  • Eu cu sotia am trecut procesul. Nu este complicat, dar ia ceva timp si bani.

1. Incepi sa inveti teoria. Pentru asta nu ai nevoie de scoala auto, inveti singur, materiale free si ieftine sunt destule. Ai sa observi ca este o mare diferenta dintre intrebarile la examenul din UK si din MD. De asemenea ai sa intilnesti un test care in MD nu este - Hazard Perception Test. Este o serie de filmulete in care apare un pericol. Trebuie sa faci click cu mouse-ul cind apare pericolul. Pentru asta iti dau puncte. Testul teoretic (intrebarile si hazard perception) este destul de ieftin, si sunt sanse mari sa-l dai din prima, daca te pregatesti bine.
    2. Te inscrii la o scoala auto (noi am fost la AA). Faci lectii cu instructorul. Uiti de obiceiurile urite de la MD si asculti instructorul ce zice. Lectiile sunt vreo £25 pe ora, asa ca ar fi bine sa asculti si sa tii minte ce ti se lamureste. Daca ai access la o masina (prieten, etc) faci suplimentar sine-statator, dar trebuie sa faci asa cum a lamutir instructorul.
    3. Cind esti pregatit (sau instructorul iti spune, sau tu singur vezi ca el nu mai comenteaza atita) iti faci programare pentru examen. Testul e vreo £60-£70, nu mai tin minte. Te duci, il dai, ai permis.

Daca ai cap pe umere, stii sa asculti si nu esti fricos, este destul de realistic sa dai din prime. Si eu si sotia am trecut din prima data.

Nu lua mai putin de 10 lectii. Pur si simplu nu dovedesti sa iti dezvolti tehnica de conducere in mai putin timp. Daca cineva zice ca nu ai nevoie de instructor, invata singur si dai fara probleme - nu este asa. Eu am condus 8 ani la MD, si 2 in UK, si totusi am ramas surprins cite greseli faceam cu instructorul linga mine. Plus la asta daca conduci de mai mult timp, ai deprinderi care nu prea ajuta, si trebuie uitate.

Un buget de vreo £500 si 3-6 luni este destul de realistic pentru totul. Success!
  • aca sunteti posesorul unui permis de conducere romanesc si doriti sa il schimbati cu unul britanic trebuie sa aveti o adresa la care locuiti in U.K.
         Nu trebuie sa mai sustineti nici un examen.

Varianta online:
    Pentru schimbarea permisului romanesc in britanic aici puteti comanda formularul D1 (online):

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/DriverLicensing/DrivingInGbOnAForeignLicence/DG_4022562

Dai click pe "Use the 'exchange driving licence' interactive tool" si alegi "A resident of Great Britain (GB) si urmezi pasii de pe formular. Apoi il trimiti prin posta cu toate actele care se cer.

Varianta prin posta:
    -Completeaza un formular D1 (pe care il ceri de la oficiul postal)
    (Formularul este gratuit).
    -Include o fotografie color tip pasaport
    -Include permisul romanesc
    -Include un act de identitate (pasaport sau CI).
    Daca din diverse motive nu poti trimite un act de identitate, trebuie sa rogi pe cineva care te cunoaste de cel putin 2 ani sa iti semneze fotografia si sa completeze sectiunea corespunzatore in D1. 
    -Include un cec sau mandat postal in valoare de 50 lire
    -Trimite documentele la DVLA, Swansea, SA99 1BT

Este bine sa folosesti serviciul "special recorded" de la oficiul postal pentru ca trimiti acte de identitate in original.
         DVLA iti va returna documentele in original trimise in 15 zile de la data aplicatiei.

Varianta personala
         Poti sa mergi cu toate documentele necesare la un sediul DVLA autorizat.
    Daca sunteti posesorul unui permis de conducere romanesc si doriti sa il schimbati cu unul britanic trebuie sa aveti o adresa la care locuiti in U.K.
         Nu trebuie sa mai sustineti nici un examen.

Varianta online:
    Pentru schimbarea permisului romanesc in britanic aici puteti comanda formularul D1 (online):

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/DriverLicensing/DrivingInGbOnAForeignLicence/DG_4022562

Dai click pe "Use the 'exchange driving licence' interactive tool" si alegi "A resident of Great Britain (GB) si urmezi pasii de pe formular. Apoi il trimiti prin posta cu toate actele care se cer.

Varianta prin posta:
    -Completeaza un formular D1 (pe care il ceri de la oficiul postal)
    (Formularul este gratuit).
    -Include o fotografie color tip pasaport
    -Include permisul romanesc
    -Include un act de identitate (pasaport sau CI).
    Daca din diverse motive nu poti trimite un act de identitate, trebuie sa rogi pe cineva care te cunoaste de cel putin 2 ani sa iti semneze fotografia si sa completeze sectiunea corespunzatore in D1. 
    -Include un cec sau mandat postal in valoare de 50 lire
    -Trimite documentele la DVLA, Swansea, SA99 1BT

Este bine sa folosesti serviciul "special recorded" de la oficiul postal pentru ca trimiti acte de identitate in original.
         DVLA iti va returna documentele in original trimise in 15 zile de la data aplicatiei.

Varianta personala
         Poti sa mergi cu toate documentele necesare la un sediul DVLA autorizat.

Aici poti verifica care este cel mai apropiat centru:

http://www.regtransfers.co.uk/main/vro.asp

De fiecare data cand schimbi adresa TREBUIE sa schimbi si permisul (gratuit) 

Aici poti verifica care este cel mai apropiat centru:

http://www.regtransfers.co.uk/main/vro.asp

• mersi foarte mult celor ce au gasit timp sami raspunda sunt recunoscator

• hataba4i Multumesc mult pentru o informatie detailata in domeniu ;) Inca o intrebare , in cat timp ti-a venit permisul englez acasa? SI inca ceva, daca avem pe permis categoria A B C trebuie de completat ceva documente suplimentare?
  • Stie cineva daca poti lucra delivery driver cu permis moldovenesc?

Macar ca masura  temporara , pina iti faci permis englezesc ?
  • Cat timp ai de cand ai venit in UK? Cu permisul moldovenesc poti lucra maxim un an de cand esti in UK, mai mult deja, trebuie sa dai examenele la ei, si sa-ti iai permisul UK.
  • Cine stie cu permis rom pot sa imi fac in UK digital tachograph card? CPC am incercat si nu se primeste

• Cat timp ai de cand ai venit in UK? Cu permisul moldovenesc poti lucra maxim un an de cand esti in UK, mai mult deja, trebuie sa dai examenele la ei, si sa-ti iai permisul UK.

Nu poti lucra cu permisul MD oficial nici o clipa .

• Pai stai un pic. Delivery driver nu neaparat sa fie cu mini bus , cu lorry sau cu van. Uite aici.

https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence/y/yes/car-or-motorcycle/other

P.s intrebarea nu a fost pusa normal ca sa dam un raspuns pe masura.
  • Eugeniuss mi-a raspuns la intrebare ;) Mersi. Sunt de 1 luna in UK.

Adevarat , nu am specificat ce fel de mijloc de transport dar ma refeream la motocicleta sau masina ;)
  • delivery driver. inseamna deja activitate profesională, nici de cum nu poti sa folosesti permisul MD(ori alt permis non european) in acest scop ,daca ai de chind sa activezi legal
  • eugene ce are una cu alta. Uite ce scrie pe saitul oficial

You can't exchange your licence but you can drive for up to 12 months on your foreign licence.

Doar nu mai exista vreo intrebare suplimentara de genul, condus ca activitate profesionala sau nu.

P.s eu am condus cu permis moldovenesc aproape 4 luni, si nici o problema nu am avut(cei drept nici nu m-au oprit niciodata ,politia sau alte autoritati)

• eugeniuss activeze ca courier in baza permisului MD?
    daca da poti sami zici la ce compania de asigurare ai facut asigurarea ca sa folosești mijlocul de transport (for business purposes) .
    poate ma apuc si eu de treabă cu permis MD
  • sunt o multime de companii care fac asigurare for business purposes inclusiv pentru cei care nu au permis full UK/EU. Ideea e ca asigurarea e mai scumpa (respectiv din cauza permisului).
  • eu am dat un test pe site-ul Bikeinsurer ,cred ,  pentru cit m-ar costa asigurarea pentru un scooter Honda de 125 cubi (ales aleatoriu)  cu permis moldovenesc , in scopuri inclusiv de business. Mi-a venit mesaj pe mobil:

"Your cheapest quote is : 554.18 pounds from Lexham. Call 08444099827 to buy"

554 - mult sau putin ?

• mercy de răspuns, astept răspuns de la DVLA, chit de legal e businessul asta: )
  • Pentru 125cc:
    aplici pentru Provisional Driving License (£50)
    Faci CBT (£120-£140)
    Cumperi 2 L-plates
    Si calatoresti ca learner. Insurance o sa fie in jumatate!
    Intre timp mai inveti regulile si dai testul pentru categoria A1, A2 sau A (depinde de bani si virsta) si happy days!

Clar ca cu L-plates nu poti merge pe motorway sau sa cari pe cineva "in spate" dar la drept vorbind cu 125cc nici nu prea ai ce face pe motorway...

Eu am facut categoria A de o data, ca stiam ca vreau sa merg si pe motorway si moto care imi placea era categoria A.
  • Delivery mai bine faci cu un scooter. e mai mic ca motocicleta si poti sa "filter" printre traffic mai usor. Minus e ca nu poti monta o boxa mai mare in spate.
    Sunt si alte cheltuieli care trebuie sa le iai in calcul - cauciucurile, lantul (la moto), lacat pentru sa nu ti-o fure etc. Plus casca, si haine + boots + manusi. Cu vremea din UK trebuie sa fii pregatit pentru orice.
  • Dar scooterul are un minus mare - placerea de a merge e mult mai mica! Am mers pe scooterul la un coleg de-al meu si nu mia placut deloc. Nici nu poti zbirnii motorul la semafor! Plus la asta soferri de masini nu prea au "respect" fata de scooteristi! O moto mai mare e mai sigura!
  • dvla my interziice folosirea permisului MD la categoriile a si b pentru activitatea profesională pentru primul an de rezistenta in UK daca ai asigurare pentru (business purposes)
  • viking, 554 asta pe ce perioada de timp? Un coleg de serviciu a platit pe luna 75 pounds (asta avand permis de conducere RO)
  • totusi a schimbat cineva permisul ro in uk cu insigna MD in spate sau nu?
    asa si nu inteleg
    vreau sa il schimb si eu si nu stiu ce sa fac
  • bmwX daca ai insigna MD pe dosul permisului mai bine nu incerca sa-l schimbi 
  • dam  va  faceti   permis  UK   -  fara  sa  umblati  cu  mitsa-n  sac   

sau sunteti  invalizi  de cap 
  • daca  sunteti  soferi  o sa  luati permisul  UK liber  daca  nu   - cumparativa   bicycle 

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page