moldovenii in northampton
  • Zice lumea ca la northampton sin in jur de 2000 de moldoveni plus magazin moldovenesc si discoteca moldoveneasca.
  • ha ha...
    si disco???
    mai zi ca se pun manele romanesti si muzica populara ;)

Oricum n-ar fi, ar fi fine sa fie adevarat
  • mai zice lumea ca in UK sunt aproximativ 10-11 mii moldoveni. Legal.
  • Nu mar mira,daca-i consideri si pe cei cu pasapoarte romanesti.
  • nu cred sa fie atitea moldoveni.....
  • Nu prea cred sa fie atitea legali insa de Northapton - da se stie cai capitala Moldovenilor in UK :grin:, au un cuib enorm , Si baetii ce iau colete spre si din Moldova ( aia de la stratford si Hunslow ) tot de acolo dau startu :)
  • daca sunt atiti moldoveni acolo,a luat legatura cineva cu ei?
  • deoarece multi cind au cerut azil, HO ii puneau acolo, asha e UK policy...

pe indushi, la whitecahpel, west ham, etc...
  • Pt DIMON: in ce sens '' legatura '' - am prieteni acolo muilti ,
    Sal
  • sal,smilerg8! am vrut sa spun daca cineva de pe comunitatea cibernetica a vorbit sau vorbeste cu cei de acolo.
  • Mie Northhampton-ul categoric nu-mi place. E prea linistit:grin:
  • nici nu am stiut ca sint atitea moldoveni acolo!
  • Nat, am auzit ca si traditiile le respecta lumea pe acolo: fac nunti, cumatrii cum scrie la carte:grin:
  • wow!!!! Niciodata nu am respectat traditiile, mai mult parintii...

Niciodata nu am trait intr-o comunitate moldoveneasca dar in strainatate. Nici in Romania, si acolo aveam prieteni romani.

Imi este interesant cit de mult se simt ei ca sint intr=o tara straina?

Cine a zis ca are prieteni sau cunoscuti acolo? Poate le dati adresa acewtui site sa vina si sa mai vorbeasca cu noi!
  • si nu numai in northampton se fac asa chefuri...

in east london sunt multi durlesteni, si chefuie the same way...
    am vazut foto de la zile de nastere, anul nou, exact ca la moldova.....

la fel e si in dublin, se cumpara porci intregi si se pregatesc bucate, masa se rupe...

bine ca noi ne-am civilizat, daca avem ceva meropriatie la restaurant, si fiecare isi plateste bilul- western way....:grin:
  • Prin Northhapton predomina triburi de moldoveni- traiesc cite vre-o 8 - 12 intr-o casa, se cunosc ca fratii , muncesc cam toti impreuna ... am incercat sa-i aduc pe doi pe forum - si nui prea intereseaza pe ei , insa isi petrec weeked-ul de invediat :grin:, Cred ca plec si eu in ospetie curind la asa spusa CAPITALA moldovenilor din UK , Imi spune un prieten ca intr-o duminica facuse ei o HORA si au aderet si doi vecini englezi:gasp:
  • Eu locuesc in Northampton de vreo 3 ani am locuit si la Stratford vreo 3 ani.sint bucuros ca am plecat di Londra.Aici nui atita negreata imprejur, viata e mai linistita multa verdeata imprejur iazuri parcuri sint citeva castele nu departe,nui metro dar toti moldovenii au masini.Daca stii romina, poloneza si rusa nui necesar sa cunosti engleza.Orasul e mic dar sint 2 magazine rusesti unul rominesc si 4 poloneze.Am citit in ziarul local ca oficial inregistrati la borough council care platesc council tax sint 30000(treizeci de mii ) de eastern europeni.Cum la Chisinau fixeaza toti intilnirile la Stefan sau la Telecom asa acolo se intilnesc toti in fata la ruskii magazin (la Perestroyka).Aici trebuia formata o comunitate de moldoveni si o reprezentanta consulara cum au italienii in orasul de alaturi Bedford.
  • Multi moldoveni de aici au computatoare dar putini stiu de saitul nostru.
    Trebue de pus o reclama mare cu adresa saitului in magazinul rusesc de acolo adica moldovenesc ca stapinul e deal nostru.
    Cred ca dacal rugam pe baiat no sa ne coaste nimic zice lumea cai detreaba e din raionul Riscani.
  • Salutare moldovenilor din Northampton! Mda... am ramas surprinsa ca sunt atit de multi moldoveni in UK chiar ma bucura mult acest fapt. Dupa spusele lui Andrei Northampton parca pare a fi intr-o alta tara, toti se cunosc unul cu altul, se veselesc impreuna:smile:, nu-i ca in London unde nici vecin cu vecin nu se cunosc.:crying:
  • A auzit cineva despre United Moldovan Community? Cica fac sezatori cu placinte si dansuri populare. Iata ce am gasit pe website-ul lor : www.unitedmoldovans.blogspot.com
    Întlîniri:

Ne întîlnim lunar la Londra si în alte orase din UK (la cerinta grupului).
    Ne poţi solicita la tel:
    →Londra - 077 030 16947 - Serafim (Management)
    →Northampton - 078 179 23855 - Denis (Grup Regional Daventry)
    →Bradford - 078 908 31163 - Ion (Grup Regional Leeds)

...sau, dacă preferi email unitedmoldovans@yahoo.com

Întlînirile le anuntam lunar (prin web, email, sms), si apreciem confirmarea participarii sau solicitarea detaliilor.
    Ne întîlnim mai des, Duminica sau Simbata seara, la Londra Stratford Theatre/Cafe Royal sau West Ham Park. Ne socializam, informam si jucam fotbal.

Urmatoarile întîlniri:
    (vezi linkate harta)

Sezatoarea 'La placinte' -Simbata 25 August de la 11am, se vor pregati bucate si aranjamente pentru festival, la Romford, Hornchurch.
    Festivalul Moldovenesc la Londra, (parte din Festivalul Moldovenesc (international) in Britania) va fi - Duminica 26 August 11am-8pm at St. Mary's Garden, 50 Pearson Street, London, E2 8EL.
    Luni (bank holiday) 27 August 3pm-6(9)pm - Aniversarea (1 an) ACUM, Ziua Independentei RM - Comunitatea va celebra '1 anişor' la Centrul Pacii, in City of London, 3 min de Liverpool Street Stn, la 78 Bishopsgate, EC2N 4AG
    Mercuri, 12 Septembrie – PREZENTARE: ‘Intergrating MOLDOVA "with European wings, and a Trasnsnistrian tail": Brief on the Moldovan Transnistrian Settlement’, by Serafim Florea, 18.30 – 20.30, The Romanian Cultural Centre, 8th floor, 54-62 Regent Street, London W1B 5RE; Tel. 020 7439 4052, ext 102; Entry is free but booking is essential
    Întilnirea Sociala Lunara- Duminica, 30 Septembrie 19.00-21.00, Meeting Room, Theatre Royal, Stratford , E15 1BN
    Duminica, 21 of October - annual London Symposium - Discover Moldova!, the open day for all opportunities in Moldova, zi deschisa pentru publicul Britanic.
    Toate evenimentele sunt GRATIS! Insa va propunem sa faceti o donatie de +5lire, pentru caritate (in diferite fonduri si ajutoare)
    Va rugam sa-i anuntati pe altii, si sa va confirmati participarea asap.
    SMS - 07703016947

Adunarea Generala 2007-Alegerile ACUM 2007-2009:
    Candidati pentru administatia ACUM:

Presedinte - Serafim Florea & Ilie Ionas
    Vice-presedinte -Ludmila Neil & Stela Brinzeanu
    Secretar - George Ivan & Ilie Ionas & Ion Chifiac
    Contabil/Trezorier -Ilie Ionas & Djulieta Papana
    Fisele de vot vor fi distribuite la Adunarea Generala.
    Membrii inscrisi (prin semnatura) pot deasemenea vota online (la preferinta).

Rezultatele alegerilor vor fi afisate online pe 31 August 2007.
  • Despre unitedmoldovans s-a mai discutat pe forumul acesta - vedeti aici
  • airlocker sorry nu am stiut ca s-a discutat despre aceasta tema, multumesc de informatie. Uuuuh... am citit discutiile piparate de acolo... no comments
  • am vrut sa zic si eu ca s-a mai discutat despre aceasta. Imi este interesant daca a fost cineva si daca i-a placut:)
  • Poate ma ajuta cineva cind ajung in Londra ?
  • ce fel de ajutor ai nevoie Petru ?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page