Sunt mândru de ţara mea, deoarece...
  • Moldova a întrecut Japonia la viteza de acces în Internet image

image

Republica Moldova a intrat în primele cinci ţări cu cea mai mare viteză a accesului în Internet, clasându-se pe locul trei.

În Republica Moldova viteza medie este de 21,37 Mbps, notează compania Ookla în clasamentul Net Index, citată de lenta.ru.

Locul întâi în ratingul Net Index a fost ocupat de Coreea de Sud, cu o viteză de 34,14 Mbps. Aceasta este urmată de Letonia, 24,29 Mbps. Pe locul patru se află Japonia cu 20,29 Mbps, iar pe locul cinci este Suedia, cu 19,78 Mbps.

În primele zece ţări au intrat şi România, Bulgaria, Olanda, Lituania şi Portugalia. Federaţia Rusă a ocupat în clasament locul 28 cu 9,79 Mbps.

Sursa: [url=http://mr00.jurnal.md/ro/news/moldova-a-intrecut-japonia-la-viteza-de-acces-in-internet-186969/]Jurnal.md[/img] din 26 May 2010
  • In acest topic vom zice de ce suntem mindrii de tarisoara noastra, hai s-o mai laudam ca de calcat in picioare cred ca deja ne-am saturat cu totii :smile:
  • un foast coleg lucreaza la starnet - si a spus ca ei ofera viteza la trafic intern ( nu prea inteleg ce inseamna :) ) de 100 Mbps
  • LoL smilegr8, dap noi demult avem 100 Mbps in tara si nu-i vorba doar de Starnet ci toti providerii, de exemplu io acasa aveam pachetul 200 MaxFiber de la MTC,
    intranet - (MD) 100/100 Mbps Up/Down ...tragi cu aprox. 10 MB/s (un film de 700 MB il tragi in 1 min si 10 sec)
    extern - (world) 20/20 Mbps Up/Down

...si asta doar pentru 200 de Lei pe luna, oare se poate lauda vreun provider din UK cu asa preturi si viteze ? NU ...go go go Moldova :sunglasses:
  • mmm...... cam grea intrebare, ma mai gandesc o zi!:)))
  • Posted By: V.I.P.S.
    [p]mmm…… cam grea intrebare, ma mai gandesc o zi!:)))[/p]

image ...repede acum ai raspuns :tongue:
  • vai ce nerabdator mai eshti!:grin:
  • Wrong answer, trabuia sa zici "ohhhh yeah I liked it from behind, hit me hard babe" :grin::grin::grin:
  • Pai da shi tu un exemplu!!!
    Sau te mandreshti cu inetul din MD numai!?:)
  • mda, pai am vazut stirea si m-am gindit ca ar fi bine de creat un astfel de topic, in curind (cind va fi cazul) o sa mai postez cate ceva.

P.S.: ...ma mandresc si cu fetele din MD, dar asta asa sa fie numai intre noi image
  • eu cu parere de rau nu prea ma mandresc cu ele:(((
    nu zic de toate, tot intre noi!:)
  • Posted By: V.I.P.S.
    [p]eu cu parere de rau nu prea ma mandresc cu ele:(((
    nu zic de toate, tot intre noi!:)[/p]

"Şi ai zîs fa ? Du-ti fa di işi şî ti culcă şî vorgheşte po moldavsmaku cînd bazareşti cu mini" - mie din astea imi plac :devil: ...ai plina muligambia.com de ele!

Uite asta ai preferata mea, mmm ce sex appeal nebun are, ma uit la ea si deja o vreau, paţancî adevarată, uite asa sotie vreau io, si bere o sa bea cu tine si in cap o sa dea cu-i tre, vashe o sa te sustzina la greu :grin::grin::devil:

image
    image
  • si cu prietenii poti sa o imparti!:)))
    super tare ideal de femeie!:)
  • :smile:

...usio, dejauns cu offtop-ul :smile:
  • da baieti sa stiti ca fetele din Md sunt cele mai frumoase,nu conteaza ca vati dezamagit odata sau preferati mai bine englezoaicele ce maninca doar la MC Donalds si nu-si cunosc sizul?:smile:
  • apropo referitor la tara noastra nu sunt mindra deloc ca nu avem nici un drept nicaieri cind o sa intri in Europa poate mai discutam dar acum nu ma mindresc deloc ca sunt nascuta in MD:frown:
  • mai Moldova suntem noi - eu tu si el ,

Cum iti asterni asa dormi - insa daca toti am fugit de acolo cine o sa dezvolte acea tara ? si cum va intra ia in mult asteptata UE ? cu ajutorul bunicai ? never and ever , personal toti banii mei ( multi sau putini nu conteaza ) i-am investit in tara si sper sa-mi aduca venit cindva , daca ar face toti asa sa-r dezvolta tara in citiva ani - deoarece tara noastra e mica si populatia este harnica - problema e ca 90% din bani din strainatate pleaca la procurarea caselor si BMW - aici e greseala
  • sunt deacord ca cam tot tineretul e peste hotare si ca ar trebui sa fim in tara nostra,dar se pune intrebarea :de ce am plecat de bine?Fiindca conducerea e rabish si ei nau nevoie ca MD sa intre in EU ei au alta bataie de cap sa-si umple buzunarele.Mii dor tare de parinti si de tara sa fiu sincera ca aici simt ca sunt emigrant si nu ma simt ca in tara mea liber,dar mie frica sa plec acasa co no sa descurcam acasa cu preturile astea mari si salariile mizere
  • Smilegr8,
    Chiar sunt curios sa aflu, in ce domeniu ai investit in Moldova.
    Daca poti, ada ca exemplu care este "Return-on-Investment" (se poate in procente).
    Pur si simplu eu cunosteam un pic situatia de acolo, cum se facea business.

Dar poate s-au schimbat timpurile, mai stii. Si Moldova a devenit atragatoare pentru investitii...
  • economia tarii noastre pe asta si se tine pe banii trimisi din strainatate
  • Posted By: Blackhorse
    [p]Smilegr8,
    Chiar sunt curios sa aflu, in ce domeniu ai investit in Moldova.
    Daca poti, ada ca exemplu care este „Return-on-Investment“ (se poate in procente).
    Pur si simplu eu cunosteam un pic situatia de acolo, cum se facea business.[/p][p]Dar poate s-au schimbat timpurile, mai stii. Si Moldova a devenit atragatoare pentru investitii…[/p]

blackhorse posibil ca si cunosti multe - ne sporiu , insa dupa parerea mea tu esti o persoana care ar face afacere insa sa-si scoata banii a doua zi - asa cum iubesc majoritatea moldovenilor , a cumparat un sac cu cartofi l-a ganit la piatsa , a luat o masina de aici a ganito i MD ( nui asa - ca doar esti neam cu Euro-Link - deci la sigur ai acelasi caracter ) .

I ce am investit nui secret deloc - insa nu am sa spun - deoarece parerile in business sunt impartite totimpul , pot sa spun ca am investit o mica suma - cam 35 mii - pe un termen lung si in ceea ce imi place sa fac si sa vad -
  • Smilegr8,
    Stai o clipa.
    Ti-am dat o simpla intrebare, vreai raspunzi - vreai nu.
    Doar nu am intrebat parerea ta, ce crezi despre mine. Si apoi - ai o parere complect gresita. Doar nu ma cunosti deloc... si comentariul tau tot nu-l inteleg.
  • da pot sa va spun sigur nu prea are nevoie conducerea noastra nici ne noi, nici de copii noshtri, pentru dezvoltarea lor nu se face nimic, nici de oameni deshtepti, pot sa spun sigur cum angajeaza personalul in diferite institutii: sa nu fie prea deshtept ca sa-shi poata face o cariera, dar sa fie prost shi sa stea pe postul asta pana la pensie!:(
  • Pentru ca ocupa primele locuri la Eurovizion( de la urma):devil:
  • foarte corect vips. pacat ca capurile destepte din moldova fac curatenie din urma nespalatilor de babai din uk si din alte tari si se piede ratiunea in vint cala noi e birocratie si sistema cu pile e foarte inradacinata...ce sa- faci asta e moldova si sint moldovanca si nu am ce face. ma mindresc sau nu, nu stiu dar as vrea ca copii nostri sa aiba un viitor mai bun care e departe de tarisoara natala
  • Tare tare mandru ... ca de atita mandrie nu ma pot c**a de foame :grin:

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page