Filme in limba romana
  • Am vazut discutia de alaturi si am hotarit sa creez o tema.

Ce fel de filme romanesti aveti?
    Hai sa facem schimb :)

O sa verific care filme am eu si pun lista mai tirziu.
    Acuma pun ceva ce tin minte:
    1. Maria-Mirabela
    2. Veronica
    3. Sobolanii Rosii
    4. Filantropica

Tare vreu sa gasesc filmele facute in Moldova:
    1. Tunul de lemn
    2. Valeu, valeu nu turna
  • Moldova Film are un film facut despre "viata lui Mihai Eminescu" - care stiu precis ca romanii nu il au si il cauta tare insistent!!!, cica e reusit! daca cineva il are - impartasi-til cu apropiatii!!!
  • O, mi-am mai adus aminte ce vreu :)

Vreu filme rusesti, traduse in limba "moldoveneasca", gen "coiful de aur", si stiu ca mai erau :)
  • Mask, da pe ce suport ai maria mirabela? ti-as fi recunoscatoare daca ne-ai imprumuta filmul pe cateva zile.
  • Posted By: inxs
    pe ce suport ai maria mirabela

Pe HDD.
    Pot sa-ti fac o copie pe CD, daca te intereseaza.
  • Eu vreau demult sa revad filmul "Patul lui Procust". Productie a Centrului National de Cinematografie, a Companiei Internationale Brodsky Uskov Looper Reed & Partners si a Studioului "Flux-Film". Il are cineva?
  • Dragi compatrioti,
    tare vreau filmul "Quo Vadis?" cu traducere in engleza si asi fi foarte recunoscatoare daca cineva are vreo idee de unde sa-l iau. Merci anticipat:)
  • Mask, ti-as fi recunoscatoare, daca mi-ai copia Maria Mirabela pe un disc.
  • Eu am facut rost de "California dreaming" de Cristi Nemescu
  • Posted By: inxs
    [p]Mask, ti-as fi recunoscatoare, daca mi-ai copia Maria Mirabela pe un disc.[/p]

O sa-l inscriu, si gasim modalitatea sa ne intilnim si sa ti-l transmit.

Posted By: notdang
    [p]Eu am facut rost de „California dreaming“ de Cristi Nemescu[/p]

Hm ... cum fac rost si eu de el?
    Se vinde undeva?
  • se vinde in romania pe dvd. eu am un dvdrip acasa
    inca nu l-am privit si nu pot sa spun nimic despre calitate.
    poate pe un site cu torrent sa il pun si voi sa il scoateti.
  • mask, eu tot te rog frumos sa-mi faci o copie pe disc maria mirabela
  • Nemescu was killed in a car crash in Bucharest that also claimed the life of Romanian-born sound engineer Andrei Toncu. Nemescu and Toncu were riding in a taxi that was struck on Eroilor Bridge by a Porsche Cayenne SUV driven by a British citizen (Ali Imran) who ran a red light. Technical expertise established that the Porsche was going 113 km/h (63 km/h above the speed limit), while the taxi had a speed of 42 km/h.

iata un motiv pentru care exista "speed cameras"
  • Posted By: airlocker
    riven by a British citizen (Ali Imran) who ran a red light.

cred ca s-au razbunat pentru:
    "f*ck NATO, f*ck America, f*ck Bill Clinton, voi din gara mea nu plecati pana nu-mi aratati actele"
  • Posted By: airlocker
    ata un motiv pentru care exista „speed cameras“

Sa ne spuna exact care a fost viteza la momentul impactului?:wink:
    Sau sa previna impactul?:halo:
    Cred ca aceste camere de viteza (cel putin in Uk) sunt numai si numai o modalitate de extorsionare de bani.
    Am depasit in viteza sa ma feresc de un idiot ce mergea cu viteza in linia 3a pe A13 atunci am vazut blitul am crezut ca i-a facut poza boului care nu avea loc destul pe drum, cand colo boul eram eu caci m-am trezit peste vr-o 2 zile cu amenda acasa.:foot-in-mouth: Pun pariu ca imbecilul a scapat cu nimic.:frown:
  • Posted By: notdang
    [quote]
    Posted By: airlocker
    [p]riven by a British citizen (Ali Imran) who ran a red light.[/p]
    [p]cred ca s-au razbunat pentru:
    „f*ck NATO, f*ck America, f*ck Bill Clinton, voi din gara mea nu plecati pana nu-mi aratati actele“[/p][/quote]

:grin:
  • Are cumva cineva "Pantalonia- Tara Piticilor" de S. Vangheli?
  • Isi mai aduce cineva aminte de Lautarii?:heart:

• ori oi fii eu mai melancolic , ori filmele ce se faceau inainte parca erau mai altfel.......aveau ceva ce te fac sa le vizionezi si acuma , nu ?
  • Cine mai tine minte filmul "De ce ar Vulpea coada ?" ...pot sa zic ca-i filmul copilariei mele :smile:

Filmul este o "întoarcere" - în acest caz a unei familii trăind în mediu citadin, în satul copilăriei. Privită prin ochii copilului, "întoarcerea" devine absolut cuceritoare, atingând strunele sufletului celui care a lăsat în urmă universul copilăriei de mult, prea mult timp.

image

Recomand tuturor, numai bun pentru copii dar si pentru adulti.
  • da super filmele alea vechi.eu am filmul 3 luni 2 sapt si 4 zile.dar tare as dori sa fac rost de filmele vechi gen veronika,maria mirab,etc
  • pe ODC romanesc stiu ca poti gasii filme de genul asta . Eu am o colectie mare de filme romanesti , in mare parte filme din seria cu Sergiu Nicolaescu , dar am si Liceeni , Declaratie de dragoste , Aripi de zapada , Extemporal la dirigentie , Morometzii , Fratii jderi , Alo aterzeaza bunica .....cine doreste , sa spuna .
  • Pe TMD sunt toate filmele posibile care poti sa le gasesti in limba Romana sau romanesti.
  • Filantropica a vazut cineva!?:)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Jump to top of page